Chránič ramen( Shoulder Pad ) je spolu s helmou tím nejvýznačnějším chráničem, podle kterého rozeznáte hráče Amerického Fotbalu, třeba od hráče rugby. Tento geniální "korzet" chrání zejména ramena, hrudník, vrchní část trupu a část žeber hráče. Vyroben je opět z kvalitního plastu s měkkým vnitřním polstrováním a pružnými upevňovacími pásy. Ramena mají mnoho specifik, podobně jako mřížka helmy, podle postavení a úkolů hráče v poli. Chránič ramen se dá pak kombinovat s doplňkovými chrániči krku, beder, boků a podobně. K chrániči ramen lze připnout chránič boků a zad.      
Jednotlivé výstroje hráčů se skládají z mnoha částí, předcházejícím zranění. Některé komponenty výstroje jsou povinné a některé doplňkové, jejichž použití záleží jen na samotném hráči. Mezi povinné patří zejména Helma ( Helmet ), která se skládá z plastového skeletu (vývoj materiálu uskutečnila původně NASA), vnitřních pěnových, či vzduchových polštářů s ventilky pro dofukování, kovové mřížky různých druhů - dle postavení na hřišti a chrániče brady. Povinný je i chránič zubů ( Mouth guard ).      
Povinná je samozřejmě i fotbalová obuv ( Shoes ), není však určena pouze obuv speciálně vyrobená pro americký fotbal, kopačky se dají použít i z jiných sportů. Pravidla kladou velký důraz na materiál ( pouze umělá hmota ) a velikost špuntů kopaček. Zpravidla nejlepším řešením je ale originální fotbalová obuv - kotníková, "polokotníková" i nízká, se speciální stavbou podrážky a umístěním špuntů.      
Po prvních kontaktech s protihráčem, či prudce hozeným míčem, se většinou hráč rozhodne pro použití fotbalových rukavic. Široká nabídka výrobců rukavic na Americký Fotbal se neomezuje na jeden druh provedení či barvy. Rukavice ( Gloves ) jsou vybírány hráči opět podle postavení a plnění úloh na hřišti, vyztužené a vypolstrované pro časté střety, měkké bez polstrování pro příjem míče, kombinované bez potahu konce prstů pak pro univerzálnější postavení.      
Materiály dresů pro Americký Fotbal jsou specifické a stejně tak specifická je jeho stavba ( sešití ). Materiály na vrchní část ( Nylon ) jsou šity ve dvou až třech vrstvách, lemování konců paží, krku a spodní lem jsou dvojité (Lustre nylon, polyester) a přední a zadní část dresu v jedné až dvou vrstvách ( Stretch nylon mesh, Micro mesh apod. ) s dvojitou výztuhou boků ( Spandex nylon ). Zadat výrobu takového dresu si v Evropě můžete odpustit. Kvalitní dres ( Jersey ) s delší životností, nežli dva roky ( cca. 15 zápasů ) musí být originální. Pro trénink však postačí i dres hokejový, který je cenově dostupný i v ČR.      
Kalhoty pro Americký Fotbal jsou elastické kalhoty pod kolena s vestavěnými kapsami pro chrániče a páskem jsou též polyesterové a nylonové. Povinné jsou také chrániče kostrče, boků, stehen a kolen ( většinou jsou součástí kalhot ). Končetiny si hráči obvykle navíc chrání neoprénovými, či textilními chrániči paží, loktů, předloktí a kolen.